U organizaciji Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu, 14. svibnja 2013. u Nadbiskupskom pastoralnom institutu održana je tribina pod naslovom Što Europska unije je, a što nije? – pitanja, dvojbe, nade. Gost predavač bio je dr. sc. Neven Šimac. Dr. sc. Neven Šimac rođen je u Osijeku, klasičnu gimnaziju završio u Zagrebu, studirao pravo, a doktorirao u Parizu, te da je stručnjak s bogatim iskustvom u javnoj upravi Europske unije. Jednako tako, član je Kršćanskog akademskog kruga, te član komisije Hrvatske biskupske konferencije „Pravda i mir“.
Predavanje je bilo podjeljeno u tri dijela. U prvom djelu pod naslovom Hrvatske dvojbeistaknute su hrvatske dvojbe oko ulaska u Europsku uniju. U govoru o kršćanskim europskim temeljima u europskim temeljnim dokumentima, predavač je rekao da Boga spominje tek šest zemalja članica u svojim Ustavima, no riječ Bog i kršćanstvo se ne spominju u dokumentima jer su dokumenti političko – institucionalne naravi. EU poštuje načelo vjerske slobode, te promiče i načelo selektivne suradnje između vjerskih zajednica i države. To je sve zajamčeno Lisabonskim ugovorom iz 2009. godine. Danas je Europa pluralno društvo, no to društvo počiva na humanističkim i kršćanskim vrijednostima, a kao najvažnija vrijednost je dostojanstvo ljudske osobe. Hrvati se zato ne moraju bojati Europske unije, već se aktivno uključiti u javni život Hrvatske, a tako i EU. Hrvatske nade u vezi EU su sljedeće: više rada i mogućnosti zaposlenja, veća mobilnost rada i ljudi, šira mogućnost studiranja, solidarnost, razvitak poljoprivrede i ruralnih mjesta. EU se također danas susreće i s brojnim poteškoćama, poput prestanka proizvodnje zbog neoliberalne globalizacije, te nedovoljne demokracije. No, predavač ističe da EU je politički i vojni patuljak, no gospodarski div, te da funkcionira po načelu supsidijarnosti, načela koje je proizašlo iz socijalnog nauka Crkve.
U drugom dijelu predavanja pod naslovom Europske sumnje i pitanja, predavač je istaknuo da EU treba imati zajedničku poreznu i socijalnu politiku, te štiti tržišno-socijalnu ekonomiju. Zajednička politika trebala bi biti i energetska, useljenička i proračunska jer države članice EU previše se zadužuju. EU također ima razne fondove po kojima potpomaže i razvija široke djelatnosti i dobra. U trećem djelu predavanja pod naslovom EU: činjenice i postignuća, istaknut je mir i stabilnost koji je postignut u zemljama članicama. Činjenice i postignuća su demokratizacija europskih institucija, jača europski utjecaj u svijetu, te tako jača i suverenitet država članica, ograničavaju se proračuni zbog budućih naraštaja, perspektivne pak zemlje članice potiče se na provedbu raznih reforma.
Nakon predavanja razvila se poduža, ali nadasve konstruktivna rasprava. Na samome kraju predavanja gost predavač uputio je poticajne riječi budućim, istaknuvši da su svećenici oni koji trebaju poticati ljude na sudjelovanje, te koji će i sami djelovati promicanjem evanđeoskih vrednota među ljudima. Potom se dr. Nevenu Šimcu zahvalio i rektor mr. sc. Anđelko Koščak, a tribina je završena molitvom.