Važno mjesto u odgoju budućih svećenika ima i pastoralna formacija. Bogoslovi pastoralnu formaciju stječu na fakultetu (pastoralna teologija, liturgika i katehetika), u bogosloviji, ali i tijekom pastoralnog praktikuma (za bogoslove 3. i 4. godine). Pastoralna dimenzija mora biti trajno prisutna tijekom cijelog teološkog studija. Ona nastoji crpsti sadržaj svog izlaganja iz trajnog upoznavanja današnjeg svijeta i pitanja što ih on postavlja.
Ciljevi pastoralne izgradnje
- osposobiti i pripremiti za službu bogoštovlja i navještaja Božje riječi
- osposobiti za službu pastira (pastoralna ljubav)
- odgojiti za osjećaj Crkve kao zajednice i suradnju s vjernicima laicima
- naučiti kako ljubiti i živjeti misijsko poslanje Crkve (biti otvoren i raspoložen za razne suvremene mogućnosti navještaja Evanđelja – mediji)
Načini ostvarenja pastoralne izgradnje
- tjedni susret s odgojiteljem: liturgijske „vježbaonice“ (sakramenti i blagoslovine pod teoretskim i praktičnim vidom)
- pastoralni praktikum: upoznavanje sa župnim administracijom i dijalogom s vjernicima, sudjelovanje u bogoslužju i vjerničkim susretima (ministranata, mladih, pripravnika za sakramente, biblijskih ili molitvenih skupina ili zajednica i sl.)
Pastoralni praktikum odvija se na četiri razine: prvi dio sastoji se od teoretskih predavanja povezanih s pastoralnim programima u župnim i mjesnim Crkvama te načinu izvođenja i vođenja takvih programa, drugi dio je sudjelovanje na nedjeljnoj euharistiji (ili više prema potrebi i dogovoru) u župi praktikuma, treći dio odnosi se samo na bogoslove 4. godine koji su postavljeni u službu akolita i imaju poslanje za godišnji blagoslov obitelji i njihovih doma, četvrti dio je u obliku praktičnih izvedbi nekih programa u župama, dekanatima, bolnicama ili sjemeništima.
Tjedni susret s odgojiteljima
Tjedni susret s odgojiteljem važan je dio svećeničke formacije u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu. On se odvija jednom tjedno ili više prema potrebi. Na njemu se obrađuju teme utvrđene prema Planu i programu odgoja u zagrebačkoj bogosloviji. Svaka godina ima svoju glavnu temu o kojoj se razgovara tijekom akademske godine. Odabrane teme poštuju načelo postupnosti u uvođenja u bogoslovski i svećenički način života.
Zajedničke teme odgoja po godinama formacija:
- 1. godina: Na početku puta prema svećeničkom pozivu
- 2. godina: Svećenik: čovjek Božji
- 3. godina: Svećenički poziv – krize i opredjeljenja
- 4. godina: Svećeništvo – moj životni put
- 5. godina: Ususret svećničkom služenju