Adventsku duhovnu obnovu bogoslovskoj zajednici održao je prof. dr. sc. Željko Tanjić, svećenik Zagrebačke nadbiskupije, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta, član Međunarodne teološke komisije i vanjski suradnik na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Duhovna obnova održala se u petak i subotu 14. i 15. prosinca 2018.
Prije same duhovne obnove bogoslovima je bilo omogućeno pripremiti se za obnovu pred Presvetim oltarskim sakramentom i tako staloženije započeti obnovu. Nakon zaziva Duha Svetoga profesor Tanjić započeo je obnovu s pitanjem na što nas poziva došašće. Odgovarajući na to pitanje rektor Tanjić kaže kako je došašće vrijeme priprave za Kristov dolazak, onaj prvi u utjelovljenju i onaj drugi koji još iščekujemo. Iako se teško govori o drugom Kristovom dolasku, govor o njemu pronalazimo već u prvoj kršćanskoj zajednici koja kliče Maranatha – Dođi, Gospodine Isuse, naglasio je preč. Tanjić i dodao kako je kršćanski pogled na život prožeti Kristovim dolaskom. Profesor Tanjić kaže kako je sama Crkva glas Maranatha koji najjače viče u došašću. Preč. Tanjić nastavlja s pitanjem iščekujemo li Gospodinov dolazak, pošto se poslanje svećenika, bogoslova definira onime čemu se čovjek nada jer je čovjek, čovjek nade. „U Kristu uvijek postoji novo,“ kaže voditelj obnove i nastavlja „zbog toga postoji nada u drugi dolazak.“ U današnjem svijetu postoji kriza osobnoga Boga, primjećuje rektor Tanjić i zbog toga sve više treba vikati „Dođi, Gospodine Isuse!“
Nastavljajući dalje duhovnu obnovu preč. Tanjić govorio je duhovnoj dimenziji primanja te kaže kako se čovjek treba naučiti primati jer „u duhovnom životu nije pitanje koliko mi činimo, već koliko Bog čini.“ Voditelj dalje nastavlja s citatom sv. Male Terezije „Zasluga nije ni dati ni činiti puno, nego primiti puno.“ te objašnjava kako je primanje znak poniznosti, ranjivosti, potrebi za drugoga, povjerenja i prihvaćanja drugoga. Rektor Tanjić nabrojio je osam stanja raspoloživosti Duha koji su potrebni za ostvarenje dimenzije primanja, a to su: ustrajnost u molitvi, povjerenje, poniznost, poslušnost, praksa unutarnjega mira, živjeti u sadašnjem trenutku, zdrava distanca i zahvalnost.
Drugoga dana obnove nakon jutarnje molitve uslijedilo je pokorničko bogoslužje i mogućnost svete ispovijedi, nakon čega je prof. Tanjić govorio o pitanju slobode, to jest o pitanju kako iz slobode zazivati Kristov dolazak? Tako je preč. Tanjić govorio o poteškoćama pronalaska prave slobode i pravoga puta prema slobodi te o čovjekovoj težnji za slobodom te zaključuje kako je „Bog izvor i spasitelj slobode i što smo više s njime, slobodniji smo.
Adventska duhovna obnova završila je svetim misnim slavljem u kapelici Presvetoga Srca Isusova u bogosloviji kojeg je predvodio profesor Tanjić u koncelebraciji s poglavarima i duhovnicima bogoslova.
Patrik Paulić