Spomen na ubijene hrvatske vojnike i civile u Teznom kod Maribora (1945. – 2017.)
U vremenu od 19.-26. svibnja 1945. u Teznom kod Maribora izvršen je pokolj nad civilima i vojnicima koje je porobila jugoslavenska vojska. Danas se ondje nalazi uspomena i podsjetnik na taj, ne tako davni događaj, a to je masovna grobnica. Otkrivena je 1999. prilikom gradnje autoceste kroz Tezno. Nakon znanstvenih istraživanja i iskapanja utvrđeno je kako se na tom mjestu nalazi nekadašnji, trokilometarski protutenkovski rov, u koji su ubačena tijela ubijenih hrvatskih vojnika, a da im nitko nije ustanovio krivnju, te time niti optužio i izrekao presudu. Na iskopanom dijelu, dugom 70 m, pronađeno je i utvrđeno 1179 kostura. Sondiranjem su se pronašli kosturi na 740 m dužine i dubini od 120-170 cm pa su iznešene pretpostavke o mogućem broju ubijenih koje variraju od najmanje 15, do visoke, ali nažalost ne i nestvarne brojke, od 60 tisuća ubijenih.
Na istom mjestu, 22. listopada 2017., prisjetili smo se svih žrtava tog strašnog pokolja. Obilježavanje je započelo svetom Misom koju je predvodio mons. Josip Mrzljak, biskup varaždinski. U koncelebraciji je bio mostarsko – duvanjski biskup mons. Ratko Perić te drugi svećenike iz Hrvatske i Slovenije. Također je sudjelovao i rektor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu Anđelko Košćak, bogoslovski oktet te još dvojica bogoslova.
Propovijed je biskup Perić „gradio na tri stupa“: pripovijest o Kainu i Abelu, evanđeoski izvještaj o Isusu i razbojnicima na križu, te događaju koji se dogodio u Teznom prije 72 godine. Uspoređujući navedene događaje biskup je istaknuo kako je oduvijek bilo nepravde i zločina nad nevinima te da Crkvi nije dano osuđivati i „slati u pakao“ jer bez obzira na odsluženu ili neodsluženu zemaljsku kaznu, sigurno je da će Bog suditi svakom „Kainu“. Govoreći o evanđeoskom prikazu razgovora Isusa s razbojnicima netom prije Gospodinove smrti, biskup je istaknuo važnost čina oproštenja. Postoje dvije vrste ljudi: oni koji žale nad svojim nedjelima i oni koji to ne čine. Bog svakome iskazuje milosrđe i oprašta, a na nama je, upravo iz žaljenja, prihvatiti Dar. To je učinio onaj razbojnik koji je vapio: „Isuse, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje!“, dok je drugi pod istom osudom okrenuo glavu i vrijeđao. Oslanjajući se na riječi Raspetoga, sigurni smo u jedno: dobri – desni razbojnik – je u raju, kazao je propovjednik, i on je postigao spasenje. Takvo praštanje treba biti odlika svakog kršćanina, zaključuje biskup. Prava se snaga iskazuje u još većem trpljenju, dok se odvajamo od bolne i mučne grede o koju smo prikovani, samo kako bi oprostili. To je snaga koju je Isus pokazao na križu, otimajući se zadnjim atomima snage od tog drveta ne bi li pogledao dobrog razbojnika i rekao: “Kažem ti, još večeras, bit ćeš samnom u Raju.“ Opraštanje zločina u Teznom vodi nas i sve ubijene do slobode i spasa, istaknuo je biskup.
Nakon Euharistije, bogoslovski oktet izveo je dvije pjesme, te su održani govori predstavnika vlasti, biskupa mons. Joispa Mrzljaka i protestantske duhovnice. Između pojedinih govora bogoslovi: Kristijan Pezić, Luka Erdec i Karlo Topalović interpretirali su tri pjesme (Ante Jakšić, Pismo majke sinu na frontu; Janko Majerović, Na očevu grobu i Petar Preradović, Pozdrav domovini). Potom je uslijedila ekumenska molitve za sve žrtve te polaganje vijenaca i paljenje lampiona kod podignutog spomenika. (kt)