HODOČAŠĆE BOGOSLOVA U STIČNU
Bogoslovi prve i druge godine Nadbiskupskoga bogoslovnoga sjemeništa hodočastili su 14. listopada ove godine u Stičnu u Sloveniju u prigodi stote obljetnice ukazanja Majke Božje u Fatimi. Molitveno – duhovni program pod geslom „Zajedno živjeti Marijin poziv“, koji je održan u starodrevnoj cistercitskoj opatiji, u crkvi Majke Božje Žalosne, bio je uvod u središnje euharistijsko slavlje koje je predslavio u zajedništvu hrvatskih i slovenskih biskupa te svećenika, mons. Stanislav Zore, nadbiskup ljubljanski.
Pedesetak bogoslova zajedno s rektorom Anđelkom Košćakom i prefektom Ivicom Cujzekom tijekom putovanja ostvarilo je molitveno raspoloženje srca, kako bi sjedinjeni s Kristovom majkom, što plodonosnije ispunili ono što je 1917. godine u Portugalu poručila trojim pastira i što poručuje i nama danas, a to je pobožnost neprestane molitve. Stupivši na slovensko tlo pridružili smo se vjerničkoj procesiji i u tom hodu prikazali Gospi Fatimskoj zajednički početak nove bogoslovske i studijske formacije. U procesiji na početku misnoga slavlja dvojica bogoslova Krešimir Babić i Mate Cikoja sa slovenskim bogoslovima prenijeli su lik Gospe Fatimske na svetišni prostor, dok su Antonio Štengl, Tomislav Varela, Marin Mlađenović te Matija Filipović sudjelovali u službi riječi.
Na početku homilije ljubljanski nadbiskup Stanislav Zore, pozdravivši mnoštvo vjernika, kazao je kako su slovenski i hrvatski vjernici sabrani na zajedničkom hodočašću kako bi proslavili euharistijskim slavljem stotu obljetnicu Marijina ukazanja, a zatim je podsjetio na sve što je kroz povijest u Portugalu prethodilo ovom vjerničkom susretu. Spomenuo se među ostalim svjetskih ratova i nedaća koja su svojevremeno prouzročila podjele među narodima, tjelesne pogibelji, netrpeljivost i mržnju te ustvrdio kako se i danas događaju slične stvari od toga kako ljudi danas pokazuju svoju ‘moć’, kako ne štede na prijetnjama i kako se čuje zveckanje oružja. „Draga braćo i sestre, radi toga je fatimska poruka tako aktualna. Moramo je čuti i slijediti. Ako ne slijedimo Boga i Njegova djela, zaboravljamo da On uvijek brine o nama i daje nam dovoljno onoga što nam treba za život. I taj zaborav znači da počinjemo doživljavati ugroženost. U drugome vidimo prijetnju da ćemo zbog njega mi imati manje. Bez Boga postajemo sebični s vječnim strahom da imamo premalo“, rekao je, između ostaloga, mons. Zore.
Homiliju na hrvatskome jeziku izrekao je varaždinski biskup Josip Mrzljak. Primijetivši značajan odaziv hrvatskih vjernika na ovome hodočašću, zaključio je kako to nije naše djelo, nego je tu nastupila Ona – Marija iz Fatime. „Ona je učinila ovaj današnji skup. Ona koja se prije sto godina ukazala u Fatimi i koja je pozvala ljude na obraćenje, molitvu i pokoru. Njezino je to djelo. I zato danas na poseban način zahvalimo za ovaj prekrasni susret da možemo biti zajedno i da možemo čuti poruku iz Fatime. Ta poruka uvijek je aktualna“, istaknuo je biskup. Držeći u ruci krunicu kazao je kako je to najjače oružje na svijetu. „To je oružje koje može uništiti svako zlo. Može uništiti mržnju i širiti ljubav. I to je tako jasna i velika poruka Marije iz Fatime. Želimo mi sami sebi nekako posvjedočiti da je to jako važno oružje koje može suzbiti zlo u čovjeku, u obitelji, u narodu i u Hrvatskoj i u Sloveniji. To je to jako oružje – nastavio je biskup – koje želimo na neki način promovirati, pokazati i želimo posvjedočiti. Mi želimo živjeti u miru i prijateljstvu i zato mi je drago da danas mogu kazati kako smo mi i Hrvati i Slovenci susjedi i kako smo stoljećima uvijek živjeli u dobrosusjedskim odnosima i kako smo se međusobno posjećivali u našim marijanskim svetištima“, zaključio je mons. Mrzljak.
Na svršetku misnoga slavlja uslijedila je vjernička procesija s Gospinim likom oko crkve i cistercitskog samostana tijekom koje su se pjevale litanije Majci Božjoj. Zatim su se bogoslovi i odgojitelji zajedno s ostalim svećenicima pridružili zajedničkom stolu s okrjepom te nakon kratkoga odmora nastavili svoj put prema Zagrebu, noseći u srcu Marijinu poruku. (Krešimir Putrić)