Dana 9. studenog 2016. Zagrebačku nadbiskupiju posjetio je kardinal Gerhard Ludwig Müller, pročelnik Kongregacije za nauk vjere. Ujutro toga dana kardinalu Mülleru je akademskim činom dodijeljen počasni doktorat Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta. Odluka o dodjeli doktorata bila je jednoglasno donesena na 53. sjednici Senata HKS-a 18. listopada ove godine. Program je molitvom otvorio kardinal Josip Bozanić, a uvodnu riječ imao je prof. dr. Željko Tanjić.
Kardinal Müller je uvečer toga istoga dana, na blagdan posvete Lateranske bazilike, euharistijsko slavlje u čast blaženoga Alojzija Stepinca u zagrebačkoj katedrali. Na slavlju su koncelebrirali zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Alessandro D’Errico, hrvatski nadbiskupi i biskupi predvođeni predsjednikom Hrvatske biskupske konferencije, zadarskim nadbiskupom Želimirom Puljićem, zatim biskup mostarsko – duvanjski mons. Ratko Perić, biskup kotorski mons. Ilija Janjić te svećenici Zagrebačke nadbiskupije. Bogoslovi i odgojitelji Nadbiskupskog sjemeništa također su prisustvovali svetom misnom slavlju u, vjernicima, ispunjenoj katedrali.
Zajedništvo biskupa, prezbitera, bogoslova i vjernika okupljenih oko stola Gospodnjeg u tolikom broju zasigurno je na poseban način posvjedočilo bit Crkve čime je još bolje odraženo značenje Blagdana posvećenja Lateranske bazilike, te majke svih Crkava i misterij Crkve koja nadilazi granice prostora i vremena povezujući ljude raznih krajeva naše domovine, a i šire. Na samom početku misnog slavlja, pozdravnu riječ uputio je zagrebački nadbiskup, kardinal Josip Bozanić. Kardinal Müller misu je predslavio na hrvatskom jeziku što je po sebi zasigurno bilo ugodno iznenađenje, znajući koliko hrvatski jezik može biti težak onome tko nije njegov izvorni govornik. Obraćanje vjernicima na njihovom jeziku može se protumačiti samo kao znak dubokog poštovanja i naklonosti kardinala Müllera prema hrvatskom narodu, koja se odražava i u dubokom poštovanja prema liku i djelu blaženog kardinala i mučenika Alojzija Stepinca. Upravo je blaženom Stepincu i bio posvećen i velik dio homilije kardinala Müllera. Njegovu osudu i godine zatočeništva usporedio je tom prilikom s osudom i križnim putem Isusa Krista. Takvo predano nasljedovanje Krista, koje neminovno završava i trijumfom križa, bilo je moguće zbog čiste savjesti koju je blaženi Stepinac čitavo vrijeme zadržao.
Po završetku homilije, kardinal Müller preporučio je hrvatski narod Blaženoj Djevici Mariji koja je u vjeri i srcu našeg naroda uvijek zauzimala istaknuto mjesto. Nakon misnoga slavlja, Kardinal Müller je u organizaciji nakladne kuće Verbum, u prepunoj dvorani Vijenac Nadbiskupijskog pastoralnog instituta predstavio svoju knjigu “Razgovor o nadi” za koju vjerujemo da će biti istinski rado čitana kao što će i u sjećanju Bogoslovije kardinal Müller ostati trajno zapisan kao dragi gost.
Za zajednicu bogoslova, od posebnog i osobnog značenja svakako je bio i posjet kardinala Müllera samoj bogosloviji koji se održao idućeg dana, 10. studenog na spomendan Sv. Leona Velikog, pape i crkvenog naučitelja. Kardinal Müller predslavio je jutarnje misno slavlje u zajedništvu s kardinalom Josipom Bozanićem, odgojiteljima i svim bogoslovima. Misno slavlje uzveličao je pjevanjem i Oktet zagrebačkih bogoslova. U uvodnom pozdravu, rektor Anđelko Košćak izrazio je dobrodošlicu kardinalu Mülleru u drevnu bogosloviju i u kapelicu Srca Isusova koja je srce bogoslovije, a sama bogoslovija svojevrsno je srce Zagrebačke nadbiskupije i drugih biskupija. U prigodnoj homiliji, kardinal Müller osvrnuo se na Sv. Leona Velikog. Leon Veliki značajan je između ostalog i po svome glasovitom “Pismu Flavijanu” u kojem je objasnio prebivanje dviju naravi, božanske i ljudske, u istoj osobi Isusa Krista. Nakon što je njegovo pismo bilo pročitano na saboru u Kalcedonu saborski su oci, čuvši njegov sadržaj, uskliknuli kako je kroz usta pape Leona progovorio sam Petar, apostolski prvak. Kardinal Müller naglasio je nadalje kako je pravi i prvi svećenik Novog saveza sam Isus Krist, a svi biskupi i svećenici participiraju upravo na njegovom prvenstvenom svećeništvu. Svojim životom, svojim dijeljenjem sakramenata “in persona Christi” svećenici nastavljaju djelovanje samog Krista te su, poput njega, pozvani dati svoj život. Za tako nešto potrebna je istinska duhovnost čiji je sastavni dio i studij teologije. Samo onaj koji je ispunjen Duhom spreman je služiti, istaknuo je kardinal Müller zaključivši homiliju željom da svaki bogoslov u srcu osjeti Božji poziv i odgovori na njega.
Nakon završetka svetog misnog slavlja, kardinal Müller, kardinal Bozanić, odgojitelji i bogoslovi uputili su se u blagovaonicu kako bi doručkovali – lijepo je bilo nakon misnog slavlja zajedno s uvaženim gostom kardinalom Müllerom nastaviti druženje i u nečem tako jednostavnom i svakodnevnom kao što je doručak. Rektor Anđelko Košćak još se s nekoliko riječi obratio dragom gostu upoznavši ga u nekoliko kraćih crta s radom bogoslovije. Prije zahvalne molitve po završetku doručka, napomenuo je kako je kardinal Müller uvijek dobrodošao u zagrebačku bogosloviju. Kardinalu Mülleru uručena je tom prilikom i slika kao uspomena na posjet Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu. (dk)