Bogoslovi i odgojitelji Nadbiskupskoga bogoslovnoga sjemeništa pred čitateljskom se javnošću pojavljuju s novim brojem Vjesnika biskupa Langa koji ovaj put, s raznih gledišta, promatra i razmatra temu „Crkva – svjetlo Kristovo u svijetu“. List nastoji na, suvremenom čovjeku i vjerniku, blizak i razumljiv način, razmatrati stvarnost Crkve koju je Krist utemeljio i kojoj je on sam temelj. „Ad fontes“ – k izvorima nas je poveo profesor patrologije dr. Ivan Bodrožić sažimljući svoje promišljanje u naslov: „Jedinstvo Crkve utemeljeno na istini“. Vlč. Hrvoje Damiš, student na poslijediplomskom studiju iz fundamentalne teologije u Rimu, na početku svoga članka sve nas hrabri riječima: „U srcu današnjega suvremenoga čovjeka, usprkos sekularizaciji koja uzima sve više maha, religioznost i osjećaj za sveto još uvijek zauzimaju važno mjesto.“ Te su riječi ujedno i poziv na posvješćivanje „Utemeljenosti Crkve“, odnosno na izgradnju što cjelovitijeg odnosa hvale i slave Krista i djela koje je ostvario svojom mukom, smrću i uskrsnućem, a to je Kraljevstvo Božje. O liku „Blažene Djevice Marije – ikone i uzor Crkve“, vrlo nadahnuto i privlačno, piše bogoslov Krunoslav Kolar. U tom je članku istaknuo tri ikone Blažene Djevice: Hodegitria (Pokazateljica puta), Eleousa (Nježna) i Deisis (Molitva).
O aktualnosti poruka i poziva koji odjekuju s Drugog vatikanskog koncila, o „Poslanju Crkve u svijetu“ piše uvaženi profesor splitskog Katoličkog bogoslovnog fakulteta prof. dr. Nediljko Ante Ančić. Između ostaloga u tom se članku ističe: „Crkva se ne smije niti izolirati od suvremene kulture u kojoj živi niti se nekritički prilagođavati svijetu. Njemu (svijetu) treba naviještati evanđelje Isusa Krista, ali isto tako osluškivati potrebe i nevolje ljudi.“ Profesor, iz ne tako dalekoga Graza, dr. Bernhard Körner nastoji proniknuti „Smisao života u Crkvi“ pod vidom „zajedničkoga hoda u vjeri“, hoda u društvu koje se mijenja, hoda s i u Crkvi koja nam pomaže da naša vjera postane i ostane živa, a također s i u Crkvi koja nam svojim zajedništvom pruža oslonac. Vrlo aktualan i kritički članak, pod naslovom „Župna kateheza obnavlja župnu zajednicu“, napisao je bogoslov Danijel Hačko. Između ostaloga ističe: „Župna kateheza ne bi smjela biti samo za neke određene životne dobi, nego bi trebala biti za sve, jer u svim životnim razdobljima potrebno je jačati vjeru kontinuiranom poukom i praksom.“ O vjernicima laicima „tom probuđenom mnoštvu“ koji u Crkvi žive sve aktivnije i hrabro otvaraju nova područja vjerskog djelovanja na dobro svakoga čovjeka, društva i Crkve, piše bogoslov Ivan Petrović, a rimski bogoslov Toni Potrebić, u svome se članku bavi jako važnim i aktualnim područjem djelovanja vjernika laika, a to je politika i političko djelovanja. Vrlo kvalitetan i za svaku preporuku je članak bogoslova Branimira Šarića „Privlačnost i potreba kršćanskog svjedočenja danas“. Bogoslov Hrvoje Zovko prenosi svjedočanstvo osamnaesteročlane obitelji Vukašinović. To se svjedočanstvo sastoji u tome kako su gradili „Crkvu u malom“, potom kako su „primali djecu kao Božji dar“ i o tome kako nisu posustajali jer ih „Gospodin nikad nije ostavio na cjedilu“. Bogoslov Dario Kral sve nas je usmjerio pogledu i „stopama pastira bl. Alojzija Stepinca“ kojega smo stavili pred cijelu bogoslovsku zajednicu, da o njemu i s njime promišljamo njegov život i stvarnost u kojoj je nama dano biti i živjeti. Bogoslov Luka Brešić osvrnuo se na izvanrednu sinodu o obitelji održane u Vatikanu od 4. do 19. listopada protekle godine.
List sadrži čak dva intervjua. Prvi je sa đakovačko-osječkim nadbiskupom i metropolitom dr. Đurom Hranićem kojemu se od srca još jednom zahvaljujemo što je izdvojio dragocjeno vrijeme i s nama podijelio iskustvo svoga vjerničkoga i pastirskoga života i služenja. Drugi je intervju s novim odgojiteljem vlč. Ivicom Cujzekom kome također srdačno zahvaljujemo i želimo radostan i blagoslovljen rad u tako važnoj službi.
Osim redovitih rubrika – kronika i predstavljanje novih bogoslova – na koncu lista je „u spomen“ na preminulu Milosrdnu sestru Sv. Vinka Paulskoga s. Mariju Augustu Bubalo koje se nastojim svakoga 24. dana u mjesecu, spomenuti u misnome slavlju. Na početku lista u rubrici „naš dobri biskup Lang“ je prisjećanje na smrtni dan Sluge Božjega, a u prigodi 90. obljetnice. Nakon toga slijedi prijepis poruke i poziva Sluge Božjega upućenog redovnicima u prigodi godine posvećenoga života. Tu su još dva članka povezana sa godišnjicama. Članak „Nadbiskupsko bogoslovno sjemenište – bolnica za ranjene vojnike Prvoga svjetskoga rata“ vezana je uz godišnjicu koju obilježava cijeli svijeta – 100 godina od početka Prvoga svjetskoga rata, a članak „Ivan pl. Zajc i bogoslovsko glazbeno pjevačko društvo Vijenac“ vezano je uz nacionalnu proslavu – 100 godina od smrti velikana hrvatske glazbene scene Maestra Ivana pl. Zajca. Zahvaljujemo vlč. Ivanu Lastovčiću na pjesmi „Crkva“, đakonu Dominiku Glasnoviću na prikazu pastoralnog djelovanja u župi Sv. Pavla ap. u Retkovcu, bogoslovu Kristijanu Tušeku na meditaciji „Život vrijedan življenja“ te bogoslovima koji su u kratkim formama progovorili o „Mjestu susreta Boga i čovjeka… Crkvi“. Hvala članovima uredništva, kroničaru bogoslovu Mišelu Kovačeviću, a na osobiti način bogoslovu Ivanu Ereizu „duši“ svega djela i kao onome koji je podnio najveći dio tereta. Hvala lektorici Karmeli Prosoli, grafičkoj urednici Blaženki Matić, Glasu Koncila i tiskari Denoni.
Poštovani čitatelji, na dobro Vam bilo čitanje i usvajanje lijepih i važnih poruka te poticaja koje Vam, već 45 godina, prenosi naš list Vjesnik biskupa Langa. (ak)