Predavanje i osobno iskustvo molitvenoga čitanja Svetog pisma prof. dr. fra Darka Teperta, OFM bogoslovima i odgojiteljima.
S obzirom da se djelovanje duhovnih grupa kao manjih zajednica unutar velike bogoslovske zajednice, koje se sastoje od određenog broja bogoslova različitih godina studija, sastoji u nizu aktivnosti koje su uključene u cjelokupnu bogoslovsku formaciju, nezanemariva je činjenica da je svako djelovanje takvih grupa prožeto neizostavnom dimenzijom bogoslovskog života – molitvom. Tako je jedna od navedenih aktivnosti i molitveno čitanje Svetoga pisma odnosno lectio divina. Kako bi se taj oblik pristupa riječi Božjoj mogao unutar pojedinih duhovnih grupa što kvalitetnije provesti, u utorak, 14. listopada 2014., dr. sc. Darko Tepert, profesor na Katedri Staroga zavjeta Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu održao je predstavnicima duhovnih grupa te zainteresiranim pojedincima izlaganje čiji se sadržaj sastojao u iznošenju osobnog iskustva pri korištenju navedene metode te potrebna usmjerenja koja omogućuju kvalitetno obavljanje lectio divina unutar zajednice kao što je duhovna grupa.
Čitanje Svetog pisma temeljan je i neizostavan segment bogoslovske formacije na što posebno ukazuje i činjenica da je Isus, tj. onaj čiji život i nauk bogoslovi posebno žele nasljedovati, bio najbolji čitatelj Svetoga pisma. Ono svoj potpuni smisao zasigurno može dobiti obavljanjem izložene metode lectio divina. Ukratko rečeno, lectio divina molitvena je metoda čitanja Svetog pisma koja se sastoji od pet koraka kojima bi čitanje Svetog pisama (lectio) svoj smisao i cilj kroz molitvu (oratio) i motrenje (contemplatio) trebalo dobiti u djelovanju (actio).
Jednosatno obavljanje lectio divina nekoliko puta tijekom mjeseca unutar pojedine duhovne grupe te svakodnevni osobni lectio divina zasigurno svakom bogoslovu posvješćuje da su svetopisamski tekstovi Božji govor te može pridonijeti smislu našega odaziva na Božji poziv kao i rastu na duhovnoj, intelektualnoj razini kao i razini ljudskosti. (mk)