Danas se na poseban način želimo prisjetiti 16. studenog 2011. godine kada je Mladen Kušec sudjelovao u programu naše akademije za Vukovar i to upravo uoči dvadesete obljetnice pada grada Vukovara. Donosimo kratku biografiju o novinaru i tekst iz arhive Informativne katoličke agencije o tijeku akademije.
Mladen Kušec rođen je u Zagrebu 1938. U rodnom gradu polazio je osnovnu školu, gimnaziju i studij na Filozofskom fakultetu. Na Radio Zagrebu počeo je raditi 1963. Kao novinar i urednik istaknuo se rado gledanim i slušanim radijskim i televizijskim emisijama za djecu i mlade (Tonkica Palonkica, frrr…, Patuljci pojma nemaju, Hihotići, Bijela vrana i dr.). Njegove radijske i televizijske emisije za djecu postale su standard za taj žanr.
Bio je urednik Obrazovnog i dječjeg programa Hrvatskog radija 1989. – 1994., a nakon toga godinu i pol bio je urednik Radio Sljemena. Autor je tridesetak knjiga pjesama, proze i drama za djecu i mlade (Dobar dan, Volim te, Plavi kaputić, Lili i Vili, Slijedi me).
Dobitnik je više nagrada, među ostalim, nagrade Hrvatskog novinarskog društva Zlatno pero 1979. (za knjigu Donatela, nastalu prema radioemisiji Bijela vrana), nagrade Mato Lovrak za najbolji roman za mladež 1993. (za roman Mama, tata i ja), nagrade na Tjednu radija u Ohridu 1977. i 1983, nagrade Radio Zagreba 1983. te nagrade HRT-a Ivan Šibl za životno djelo 1991.
Zagreb, (IKA) – Bogoslovi i odgojitelji Nadbiskupskoga bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu organizirali su u srijedu 16. studenoga u dvorani “Vijenac” u Zagrebu akademiju u prigodi dvadesete obljetnice pada Vukovara “Grad – to ste vi”. Program je započeo snimkom razgovora novinara Mladena Kušeca s malom Darijom.
U prigodnom obraćanju okupljenima, rektor bogoslovije mr. Anđelko Košćak rekao je da smo “kao vjernici i kao pripadnici hrvatskog naroda koji je samo branio svoje, nikada u povijesti otimao tuđe, ponosni na žrtve života naših branitelja, jer su umirali kao branitelji svoga, kao prijatelji mira i pravde”. Žrtve domovinskog rata obvezuju nas na ljubav i praštanje, jer jedino tako se ostvaruje kraljevstvo Božje na zemlji, to je svjetlost u našoj duši, to je Božja pobjeda nad zlom. Stoga nikada ne smijemo pomisliti da bismo podlegli napasti mržnje i osvete. To bi bila uvreda prema žrtvama koju su podnijeli branitelji i tolike civilne žrtve. Mi svojom vjerom i odgojem pripadamo civilizaciji života, mira i ljubavi, to je naša snaga. U tome nam je učitelj sam naš Spasitelj koji je s križa opraštao i molio za svoje mučitelje. To je zakon Božjega svijeta kojem želimo pripadati, tome želimo i danas biti svjedoci, rekao je Košćak.
O važnosti molitve koja daje snagu za borbu protiv zla, i koja je bila na ustima naoružane i nenaoružane Hrvatske za vrijeme rata govorio je umirovljeni profesor Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. Tomislav Ivančić. Podsjetio je kako je molitva razgovor s Bogom, komunikacija s nebom, molitva spaja čovjeka sa središtem, a to znači da je molitva u korijenu svakoga čovjeka. Jer korijen našega života nisu roditelji, korijen našeg života je Stvoritelj, a dok stablo ima zdrave korijene, ono živi i raste, rekao je.
Književnik i novinar Mladen Kušec govorio je svojim novinarskim iskustvima tijekom rata kao i o javljanjima poznatog vukovarskog novinara i ratnog izvjestitelja Siniše Glavaševića. Rekao je kako su kratko bili poznanici, a tijekom rata su postali prijatelji. Njemu je upravo povjerio svoje male tajne, svoje priče, jer mu je vjerovao.
U glazbenom dijelu akademije nastupio je Oktet zagrebačkih bogoslova.
Nakon akademije u središnjem dvorištu Nadbiskupskoga bogoslovnog sjemeništa Službu riječi i molitvu predvodio je prefekt bogoslovije mr. Dubravko Škrlin Hren, a potom su kod križa nazočni u tišini položili upaljene lampaše za sve poginule, nestale i nastradale branitelje i građane Vukovara i Hrvatske tijekom Domovinskog rata.
Akademiji su nazočili i zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško, kanonici, brojne redovnice, sjemeništarci, predstavnici braniteljskih udruga na čelu s Milanom Zanoškim, voditeljem obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara u Zagrebu, te skupina hodočasnika iz župe Sali na Dugom otoku.
U Zagrebu, 16.11.2011. (IKA)
Foto: arhiva NBS-a